Hyalüronik asit bazlı dolgu; hyalüronik asit adlı bileşenden elde edilen, doğal bir dolgu maddesidir. Yüzümüz ve vücudumuzda birçok noktaya enjeksiyon yoluyla dolgu uygulamaları yapılabilir. Uygulama tercihine göre küçük bir iğne veya ucu künt kanül yoluyla uygulanabilen estetik dermal dolgulardır. Yaş aldıkça ve yerçekimine bağlı olarak bünyemizde hyalüronik asit üretimi, kolajen üretimi, elastikiyet ve hacim azalır. Bunlarla birlikte genetiğimize, mimiklerimize bağlı olarak veya dış etkenlerle birlikte yaşam tarzımızın da sebep olabileceği kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Hacim ve elastikiyetini kaybetmiş olan bölgeleri, hyalüronik asit olarak adlandırdığımız dermal dolgu maddeleriyle destekleyip, görüntünüzü yıllar öncesine tekrar götürebiliriz. Bu uygulamalar sonrasında bireyler özgüvenlerini tazelerler ve yeni görünüşlerinin tadını çıkartırlar. Dolguyla desteklenen bu bölgeler yükselir, dolgunlaşır, hacimlerini geri kazanır, kırışıklıklar giderilir ve cildimizdeki kolajen üretimi tetiklenmiş olur. Bu dolgular kombinasyonlar halinde uygulanabilir ve günlük hayatınıza anında geri dönebilirsiniz. Dolguların oturması birkaç gün ile 1 haftayı bulabilir. Bu dolguların uygulanışlarıyla birlikte ameliyatsız estetik görünüm ve ameliyatsız face-lift etkisi elde edilir.

Yüzümüzde ve Vücudumuzda Hangi Bölgelere DolguUygulanabilir?

 1. dolguDudaklara,
  Çene ve çene hattına (Jawline),
  Yanaklar ve elmacık kemiği bölgesine,
  Gözaltlarına ve göz kapaklarına,
  Burun,
  Alın bölgesine,
  Şakak bölgesine,
  Nazolabial dediğimiz orta yüz bölgesine,
  Boyun bölgesine,
  Ellere,
  Kaş bölgesine,
  Derin sivilce ve yara izlerine,
  G Noktası bölgelerine uygulanabilir.

Kullanılan dolgunun yapısı, markası, miktarı ve uygulanış tekniği ve kalıcılık süresi bölgeden bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Dolgu Uygulamaları Zararlı Mıdır? Yan Etkisi Var Mıdır?

Hyalüronik asit dolgusu, vücudumuzda bulunan doğal bir bileşenden elde edildiği için uygulandığı bölgede alerjik reaksiyon oluşmaz ve bir yan etkisi yoktur. FDA onaylıdır ve hayvansal değildir. Uzman bir doktora güvenle yaptırılabilir.

Dolgu Uygulamaları Kalıcı Mıdır?

Dolgu uygulamaları kalıcı değildir. Yapılan bölgeye göre, uygulanış miktarına göre, dolgunun yapısına göre ve bireyin metabolizmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kimi dolgular 4-6 ay dayanırken, bazı dolgular 24 aya kadar dayanabilir. Örneğin dudaklara yapılan dolgu ortalama 4-8 ay arasında emilmektedir. Fakat gözaltına ve çeneye uygulanan dolguların içeriği farklı olduğundan 12 – 24 aya kadar dayanabilmektedir.

Dolgu Uygulamalarında Ağrı ve Acı Hissedilir Mi?

Dolgu uygulamaları öncesinde hastalara anestezik bir krem uygulanıp bölgenin uyuşması beklenir. Dolayısıyla işlem sırasında hasta çok fazla bir ağrı ve acı hissetmez.

Dolguyla Birlikte Hangi Uygulamalar Yapılabilir?

Dolgu uygulamasıyla birlikte ciltteki kolajen üretimini desteklemek ve cildimize gereken nemi tekrar kazandırmak için belli kombine işlemler uygulanabilir. Peki bu işlemler nelerdir?

Botox; Botoks, Clostridium Botulinum adlı bir bakteriden, laboratuar ortamında üretilip elde edilen bir toksinin markasıdır. Botox küçük ve ince uçlu bir iğne aracılığıyla yüzümüzdeki çizgilere uygulandığında, uygulanan bölgedeki kasları paralize ederek kırışıklıkları açar. Uygulandığı andan itibaren birkaç gün içinde etkisini görebiliriz ve 6 aya kadar kalıcılık sağlar.

PRP; Platelet Zengin Plazma (PRP) yöntemi hastalardan alınan kandan elde edilir. Küçük ve ince uçlu bir iğne ile yüzümüze enjekte edilir ve uygulama sonrasında yüzümüze aydınlık, canlılık katarak kolajen üretimini destekler.

Mezoterapi; İhtiyaç olan bölgeye, küçük ve ince uçlu bir iğne yardımıyla uygulanan yaşlanma karşıtı işlemdir. Enjekte edilen karışımın içinde hyalüronik asit, amino asit, antioksidan, vitamin ve minareller bulunur. Sarkmalar, kırışıklıklar, çatlaklar, cilt yenileme, bölgesel zayıflama, saçkıran, migren, kronik ağrı gibi vakaları tedavi etmek amacıyla için kullanılır.

Dolgu Uygulamaları Kimlere Yapılabilir ve Yapılamaz?

Dolgular 18 yaş ve üzeri, cinsiyet fark etmeksizin, yaş aldıkça ve yerçekimine bağlı olarak, genetik mirasımız ve mimiklerimizin oluşturduğu, güneş gibi dış etkenlerin ve hayat tarzımızın da rol oynadığı kırışıklık ve çizgileri gidermek, ihtiyaç olan bölgeye hacim ve elastikiyet kazandırmak, çökük bölgelerini yükseltmek isteyen ve daha belirgin hatlara sahip olmak isteyen kişilere güvenle uygulanabilir. Hamile kadınlara botox ve dolgu yapılmamaktadır.

Hyalüronik Asit Bazlı Dolguya Başka Bir Alternatif Var Mıdır?

Yağ enjeksiyonu yöntemi bir alternatiftir. Kendi vücut yağlarımızdan elde edebildiğimiz bu doğal dolgular, ihtiyaç olan bölgelere cerrahi yöntemlerle uygulanır. Genellikle karın veya bel kısmından alınıp yüzümüzdeki ve vücudumuzda ihtiyaç olan bölgelere uygulanır. Fakat yağ enjeksiyonu, dolgu ihtiyacının fazla olduğu durumlarda tercih edilmelidir. Kalıcılığı kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Dolgu Uygulamasının Fiyatları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak dolgu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.