Kırışıklık Tedavisi

Botox

botox

Botox İle Kırışıklıklara Veda Edin!

Botox, Clostridium Botulinum adlı bir bakteriden laboratuvarda elde edilen bir ekzotoksindir ve uygulandığı kasları geçici olarak paralize edip, kasların kullanımından dolayı oluşan kırışıklıkları engellemeye yarar. Botoks günümüzde hem estetik alanda, hem de sağlık alanında birçok sorunu çözmeye yardımcı olur. Hem tedavilerde, hem de koruyucu önlem olarak kullanılır.

Botox uygulanma alanları;

  1. Terleme (Hiperhidrozis: koltuk altı, el, ayak botoksu)
  2. Nörolojik rahatsızlıklar,
  3. Göz tikleri ve şaşılık,
  4. Kaş arası,
  5. Dudak çevresi ve üst dudak,
  6. Burun ucu,
  7. Masseter (Çiğneme kasları)

Kırışıklık tedavisinde kullanılan botoks uygulaması

Botox, yapıldıktan 48-72 saat sonra etkisini göstermeye başlar, 7-10 gün içinde etkisi tamamen görülür. Sinirli, üzgün ya da çatık kaşlı görüntünüzün yok olduğunu ve kaşlarınızın kalktığını görmeye başlarsınız. Uygulandığı bölgeye göre alnınızdaki çizgiler ve kırışıklıklar artık yoktur. Mimiklerinizi kullanırken kullandığınız kaslarda zayıflama meydana gelir.

Botox küçük bir iğneyle yapılan, yaklaşık 15-20 dakika süren az acılı bir işlemdir. Herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı onaylıdır ve dünyada da FDA tarafından onaylanmıştır. 4-6 ayda bir yenilenebilir. Yapıldıktan hemen sonra iğnelerin girdiği yerlerde çok hafif kızarma görülebilir ve bu çok normaldir. Kullandığınız günlük makyaj malzemeleriyle hemen kapatılabilir. Botoks yapıldığı gün ilk 4 saat yatmamanız ve başınızı öne eğmemeniz, akşam yüksek bir yastıkla yatmanız önerilir. Sauna, hamam, SPA gibi sıcak alanlardan ve ısı içeren uygulamalardan 48 saat kaçınmanız ve terlememeniz, botoksunuzun etkisinin uzun süreli olmasını sağlayacaktır.

Terleme (Hiperhidrozis: koltuk altı, el, ayak için botox)

Ter bezlerinin aşırı çalışması durumunda meydana gelen aşırı terleme sorununu botox yöntemiyle çözebilirsiniz. Ter bezlerinin hemen ucunda bulunan küçük kaslar terlerin hızlıca dışarı atılmasını sağlar. Botoks etkisi ile bu kaslar hedeflenerek paralize edilir. Ter bezlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgeler koltuk altları, avuç içleri ve ayak tabanlarıdır. Botox bu tip durumlarda sinir uçlarını ve ter bezlerini uyarır ve oradaki aşırı terlemeyi durdurur. Yapıldıktan 5-7 gün sonrasında etkisi görülmeye başlanır ve 6-8 aya kadar devam eder. Hamilelik ve emzirme sürecindeki anneler hariç herkese uygulanabilir.

Migren Botoksu 

Migren kabusunuz olmaktan botoks ile birlikte çıkar. Migren baş kaslarının aşırı gerilimi ile tetiklenen bir ağrı şeklidir. Migrenin beraberinde getirdiği ışığa ve sese karşı duyulan aşırı hassasiyet, bulantı ve kusma, zonklama hissi botoks ile birlikte kaybolur. Migren botoksu alın, şakaklar, ense ve boyun bölgelerine uygulanmaktadır. Yapıldıktan 48 saat sonra etkisini görebilirsiniz. Migren botoksu sonrası migren ataklarında azalma ya da tamamen kaybolduğunu görebilirsiniz. Ya da var olan migren ataklarının daha hafif geçmesine sebep olabilir.

Masseter Botoksu

Masseter adını verdiğimiz çiğneme kaslarımız çok geliştiğinde, yüz şeklimiz kare ve erkeksi bir hal alır. Bu sürekli aynı tarafta çiğneme yaptığımızda tek taraflı olarak da gelişerek yüz şeklimizde asimetriye neden olabilir. Ek olarak diş sıkmada da masseter kaslarımızda zaman içinde büyüme meydana gelebilir. Diş sıkmak beraberinde bazı sorunları da getirir. Şakak bölgesinde, yanaklarda ağrı ve şişlikler meydana gelir. Bu görüntü ve sorunlardan kurtulmak için çiğneme kaslarımıza masseter botoksu uygulanabilir. Bunun sonucunda daha belirgin bir çene hattı ve kilolu görünümden uzak daha oval bir yüze kavuşabiliriz. Masseter botoksu için çiğneme kaslarının içine tek taraflı ya da çift taraflı, şişkinliğe neden olan kasın büyüme miktarına göre ufak ve ince uçlu bir iğneyle botox yapıldığında bu kaslar geçici olarak paralize olur. Ancak bu sizin çiğneme faaliyetlerinizi bozacak bir uygulama değildir.

Çenenin son halini alması yaklaşık 2 ila 4 haftayı bulabilmektedir. Eğer etkisini yeterince hissemezseniz, kontrole geldiğinizde doktorunuz doz ekleyebilir. Böylece yüzümüz daralıp oval bir hal alır ve çene hattı belirginleşir.

Botox kimlere uygulanamaz?

Sinir ve kas sistemiyle ilgili rahatsızlığı olan bireylere, hamilelik ya da emzirme döneminde olan kişilere botoks yapılmaz. Bu durumların dışındaki herkese botoks uygulanabilir.

Botoksun uygulandıktan sonrasında mimiksiz, donuk ve ifadesiz bir görünüm sağladığı bilgisi doğru değildir. Doktorunuzun uyguladığı doza bağlı olarak böyle bir problem yaşanmaz. Ehil ellerde yapılması işlemin kişiye özel uygulanması önemlidir.

Nefertiti Botoksu

Nefertiti Botoksu, belirgin bir çene hattı ve boyundaki çizgileri gidermek için bir çözüm yoludur. Bu bölgede gıdıda sarkma ve boyun bölgesinde kırışıklıklarda artış varsa, çizgiler göze çarpıyorsa bu sorun Nefertiti botox ile kolayca çözülebilir. Alt çene çizgimize ve boyun bölgesi kaslarımıza uygulanır. Sonucunda daha keskin bir çene hattı ve pürüzsüz bir boyuna sahip oluruz. En net sonuç 2 ila 3. Haftadan itibaren görülmeye başlar. Etkisi kişiden kişiye değişebilir olmakla birlikte 3-6 aya kadar devam eder.

Gummy Smile Botox

Gummy smile (diş eti gülümsemesi), konuşurken ve gülerken diş etlerimizin normalden daha fazla görünmesi durumudur. Bu durum estetik gülüşümüze gölge düşürür ve göze batar. Ağzımızı ve dişlerimizi olduğundan daha büyük gösterebilir. Bu sorunu Gummy Smile Botox ile çözüme kavuşturabiliriz. Gülüşü sağlayan kaslara doktor tarafından uygulanır. Konuşma ve çiğnemede herhangi bir sorun yaratmaz. Uygulama sonrasında o gün makyaj yapılmamalıdır. Alkol kullanımı tavsiye edilmemektedir.  Sauna, hamam, SPA gibi sıcak alanlardan ve ısı içeren uygulamalardan kaçınmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir