Yüz estetiği

Lip Lift

lip lift once-sonra

lipliftLip Lift dudak üstü bölgeyi küçülterek dudak-yüz oranını sağlamaya yarayan bir operasyondur. Üst dudak hacmi az olan, dudak görünümü ince olan kişiler için işlevsel bir estetiktir. Üst dudak inceliği kişinin ifadesini olumsuz etkilemenin yanı sıra burun ağız mesafesini fazla gösterir. Dudağın dolgunluğu kadınların daha çekici ve kadınsı olmalarını sağlar. Dudaklardaki ideal boyut dudakların yüzdeki diğer organlarla daha orantılı ve uyumlu görünmesini etkiler. Kişi estetik ve güzel görünür. Kolay ve kalıcı uygulanması ile dudaklar Lip Lift etkisiyle güzel bir görünüme kavuşurlar.

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Nedir?

Lip Liftin bir diğer adı dudak kaldırma estetiğidir. Bu estetik ihtiyacı ırsi, yaş alma, hastalık, kaza gibi nedenlerle oluşabilir. Dudak inceliği vermillion hattı denilen üst dudağın görünen kısmının ideal boyuttan ince, hacimsiz, sönük olmasıdır. Hatta bazı kişilerde üst dudak hiç görünmez. Lip Lift üst dudaktaki inceliği normal boyutlara getirerek kişinin orantılı ve estetik bir yüz görünümüne ulaşmasını sağlar. Özellikle kadınlar için dudak görünümü oldukça önemlidir. Dolgun, canlı, hacimli dudaklara sahip olmak bir güzellik göstergesidir. Lip Lift estetiği ile ideal dudak görünümüne kolayca kavuşulabilir. 

Lip Lift Kimlere Yapılır?

Lip Lift dudak hacmini yetersiz bulan kadın, erkek herkese yapılabilir. Dudak kaldırma estetiği için ayrıca şu şartlar da sağlanmalıdır:

* 18 yaşını doldurmuş olmak

* Hamile ya da emzirme döneminde olmamak

* Alerjik reaksiyon riski bulunmamak

* Diyabet, kalp, tansiyon hastası olmamak

* Kanser şüphesi ya da kanser tedavisi görmüyor olmak

lip liftİdeal Dudak Görünümü Nasıldır?

İdeal dudak bölgesi görünümü için sabit oranlar mevcuttur. Bu oranı belirlemek için burun altından çeneye kadar olan bölge üç kısma ayrılır. İdeal olan oran; burun dudak arası kısmın toplam bölgenin 1/3’lük, dudak çene arası bölgenin 2/3’lük kısmı oluşturmasıdır. Bu oranı sağlamaya yönelik Lip Lift işlemleri başarılı sonuçlar yaratmaktadır.  

Lip Lift Yaptırma İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Lip Lift yaptırmak için üst dudak görünümünüzü beğenmiyor olabilirsiniz. Gülümsediğinizde dişler görünmüyor ya da çok görünüyor olabilir. Yüzünüzün ifadesinden rahatsızlık duyuyor ya da burun ağız mesafesinin uzunluğundan şikâyet ediyorsanız plastik cerraha gitmeniz gerekir. Plastik cerrah tarafından yapılacak muayenede dudak yapınız incelenir. Diş, ağız, dudak, burun oranları kontrol edilir. Lip Lift estetiği için uygun bulunursanız estetiğin nasıl yapılacağına dair planlama yapılır. Bu süreçte doktor-hasta ortak görüşle ilerlenmesi oldukça önemlidir. Nasıl bir dudak görünümü istendiği, nasıl bir görünüm oluşacağı, ağız, diş işlevsellikleri ile birlikte detaylı konuşulur. Ortaklaşa verilen karar sonrasında Lip Lift işlemine başlanabilir.

Lip Lift Nasıl Uygulanır?

Lip Lift lokal anestezi ile uygulanır. Genellikle burun altından açılan kesi ile burun dudak arasındaki mesafe ideal boyuta getirilir. Fazla deri kesilir. Üst dudak biçimlendirilir. Uygulamada dudağın şekli, yapısı, oluşturulmak istenen görünüme göre 4 farklı teknik kullanılır:

* Bullhorn Tekniği (Boğa Boynuzu): Subnasal Lip Lift de denilen Bullhorn tekniğinde kesi burnun hemen altından açılır. Burun-dudak orantısının sağlanması için aradaki fazla cilt alınır. İdeal mesafe oluşturulur. Üst dudak büyütülerek hacimli, dolgun dudak görüntüsü elde edilir. En sık uygulanan tekniktir.

* Gullwing Tekniği (Martı Kanadı): Kesi dudak bölgesinden açılır. Dudak ve burun arasındaki bölgeden bir şerit deri çıkartılarak üst dudağın daha hacimli görünmesi sağlanır. Çok ince dudaklı kişilere uygulanan bir tekniktir.

* Köşe Tekniği (Corner): Ağzın her iki yanından açılan kesi ile uygulanır. Bu teknikte amaç düşük dudak kenarlarını yukarıya çekerek kişide neşeli, dinamik bir görünüm yaratmaktır.

* Merkezi Teknik (İtalyan): Burun delikleri altından açılan kesi ile dudak burun mesafesi kısaltılır. Bullhorn Tekniğine benzeyen bir uygulamadır. 

Lip Lift estetiği kullanılan tekniğe göre ortalama 1 saat sürmektedir.

Lip Lift Sonrası Nasıl Geçer?

Kişi uygulamadan sonra hemen eve dönebilir. Dudak ve dudak üstü bölgesinde şişme, kızarıklık etkileri görülebilir. 1 hafta içinde bu etkiler yok olur. Bu süreçte ağrı oluşmaz. Şişlikten rahatsızlık duyulursa soğuk kompres uygulayarak rahatlama sağlanabilir. 

Lip Lift sonrası süreçte şu kurallara dikkat etmek gerekir:

* Sıcak banyo yapılmaması, hamam, sauna gibi ortamlarda bulunulmaması gerekir. 

* Çok sıcak katı gıdalar ve sıvı içecekler tüketilmemelidir.

* Dudak bölgesi darbelerden korunmalı, sırt üstü uyunmalıdır.

* Sigara kullanılmamalıdır.

* Yorucu faaliyetlerde bulunulmamalıdır.

* Bol su tüketilmelidir.

Ulaşılmak istenen Lip Lift etkisi 1-1,5 ay süre sonunda oluşmaktadır.

lip lift once-sonraLip Lift Etkisi Kalıcı Mıdır?

Lip Lift etkisi ömür boyu süren bir estetiktir. Bu nedenle geçici dudak büyütme işlemlerini tekrar tekrar yaptırmak yerine bir kez Lip Lift yaptırarak kalıcı bir etki sağlanabilir.

Lip Lift Sonrası İz Kalır Mı?

Lip Lift kesi ile yapılan bir estetik olduğu için mutlaka ameliyat izi oluşmaktadır. Burnun hemen altından açılan kesiler belli olmamaktadır. Fakat dudak üstünde ya da ağzın yanlarında açılan kesi izleri belirgindir. Bu izler kimi kişilerde zamanla silikleşir. Açık tenli kişilerde daha az belli olur. Kesi izinden rahatsız olan kişiler lazerle iz silme uygulamalarından yaptırarak iz görünümünden kurtulabilirler.

Lip Lift Avantajları Nelerdir?   

Lip Lift estetiğinin avantajları şunlardır:

* Burun ile dudak arası mesafe ideal boyuta getirildiği için estetik dudak görünümüne kavuşulur.

* Hacimli, dolgun, canlı dudak yapısı oluşturulur.

* Kontürlü, belirgin dudak hattına sahip olunur.

* Üst dudak sarkıklığından dolayı görünmeyen dişler görünür hale gelir. Konuşma ve gülme sırasında estetik bir diş görünümü oluşur.

* Simetrik, orantılı bir yüz yapısı oluşturulur.

* Dudaklardaki kırışıklık, kuruluk gibi etkiler yok olur.

* Dudak köşeleri doğal ve biçimli görünür.

* Kalıcı bir uygulamadır.

* Geçici dudak uygulamaları yaptırmaya gerek olmaz.

* Kadınlarda kadınsı, çekici bir dudak görünümü sağlanır.

* Özgüvenli ve mutlu bir insan olmayı sağlar.

Lip Lift Sonrası Ağrı Olur Mu?

Lip Lift oldukça kolay ve konforlu bir ameliyattır. İşlemden sonra anestezi etkisi kaybolduğunda genellikle ağrı duyulmaz. Ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde az miktarda ağrı oluşması durumunda ağrı kesici ile rahatlama sağlanabilir.

Erkeklere Lip Lift Yapılır Mı?

Üst dudağı olmayan, burun dudak mesafesi gerektiğinden fazla olan erkekler için de Lip Lift uygulaması yapılmaktadır. Erkeklere yapılan Lip Lift’te dudaklar dolgun hale getirilmez. Daha ince dudak yapısı sağlanarak erkeksi bir ağız ve dudak yapısı oluşturulur. Lip Lift işlemleri kişinin cinsiyeti, istekleri göz önünde bulundurularak yüzüne en uyumlu, doğal dudak yapısı oluşturma amacıyla yapılır.

Lip Lift Başka İşlemlerle Kombine Edilir Mi?

Lip Lift uygulaması doktorun uygun bulması ve ihtiyaç olması halinde başka işlemlerle kombine edilebilir. Genellikle ameliyatlı / ameliyatsız yüz germe, botoks, dolgu gibi işlemlerle birlikte yapılmaktadır.

Lip Lift Fiyatları 

Lip Lift fiyatları dudak yapısı, kullanılacak teknik, malzeme kalitesi gibi faktörlere göre belirlenmektedir. Kişiye özel fiyat bilgisi yapılacak muayene sonrasında belirlenebilir. Kalıcı bir uygulama olan Lip Lift geçici uygulamalara göre uzun vadede düşünüldüğünde daha ekonomik bir işlemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir