Yüz estetiği

Göz Kapağı Ameliyatı

gözkapağı ameliyatıGöz Kapağı Ameliyatı küçük ama etkili bir operasyondur. Alt ve üst göz kapaklarındaki deri gevşemesi, göz kapağı düşüklüğü, kırışıklık, çökme gibi deformasyonların giderilmesini sağlayan bu operasyon memnuniyet verici sonuçlar sağlamaktadır. Göz Kapağı Ameliyatı, yüzün görünümünü etkiler. Yüzdeki ifadeyi değiştirir. Göz kapaklarının ideal duruma getirilmesi ve kaldırılmasıyla göz sağlığı için de faydalı bir estetiktir. Göz Kapağı Ameliyatı ile genç, canlı, aydınlık bakışlara kavuşmak oldukça kolaydır.

Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Blefaroplasti adı verilen Göz Kapağı Ameliyatı göz kapağındaki sorunları düzenlemeye yönelik yapılan işlemlerdir. Göz Kapağı sorunları; kırışıklık, deri gevşemesi, gözün kapanması, göz altı torbası oluşumu gibi deformasyonlardır. Bu deformasyonlar ırsi nedenlerle oluşabileceği gibi yaş alma, yerçekimi, güneşte kalma, kaza, hastalık, az uyuma, kronik yorgunluk gibi nedenlerle de oluşabilir. Bu deformasyonlar sonucunda kişi yorgun, mutsuz, yaşlı biri olarak görünür. Göz Kapağı Ameliyatı kişinin göz kapaklarındaki deformasyon derecesine göre çözümler üreterek canlı, dinamik, pırıl pırıl bir göz yapısına ulaşmayı sağlar. 

Göz Kapağı Ameliyatı Kimler Olabilir? 

Göz kapağı deformasyonu yaşayan kadın, erkek herkes Blefaroplasti olabilir. Göz Kapağı Ameliyatı olma koşulları şunlardır:

* 18 yaşını doldurmuş olmak (göz kapağı deformasyonları genellikle 30’lu yaşlardan itibaren oluşmaya başladığı için sıklıkla 30 yaş üstüne yapılmaktadır)

* Hamile ya da emzirme döneminde olmamak

* Alerjik reaksiyon riski bulunmamak

* İleri derecede göz sorununun olmaması

* Göz tansiyonu, göz kuruluğu hastalıklarının olmaması

Göz Kapağı Deformasyonları Nelerdir?

Göz çevresinde oluşan deformasyonlar hem gözün görünümünü hem de yüzdeki ifadeyi belirlediği için oldukça etkilidir. Göz bölgesinde en sık görülen ve Blefaroplasti ile çözümlenebilecek deformasyonlar şunlardır:

 • Göz kapağı düşmesi
 • Göz kapağı sarkması
 • Göz altı torba oluşumu
 • Göz altı kırışıklığı
 • Göz altı ve üstü renk değişimi
 • Göz altı çökmesi
 • Göz sarkması sonucu kaş düşmesi ve kaş üstü kırışıklıklar

Göz kapaklarında oluşan deformasyonlar gözün görüş alanını daralttığı için görme sorunları, baş ağrısı gibi sorunlara da yol açmaktadır.

göz kapağı ameliyatıGöz Kapağı Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Göz Kapağı Ameliyatı lokal anesteziyle uygulanır. Göz kapağındaki deformasyon yerine göre alt göz kapağına ya da üst göz kapağına, bazı durumlarda hem alt hem üst kapağa birden uygulanabilir. 

Alt Göz Kapağı Ameliyatı: Kirpiklerin hemen altından açılan kesi ile göz altı torbalarını oluşturan yağ yastıkçıkları alınır. Deride sarkma varsa fazlalık deri kesilerek çıkartılır. Göz altı çökmesi için göz altına yağ enjeksiyon edilir. İşlem tamamlandığında kesi yeri dikişle kapatılır.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı: Göz kapağı kıvrımından açılan kesi ile üst göz kapağındaki fazla yağ alınır. Fazla kas doku varsa çıkartılır. Sarkan derinin fazla kısmı cilt gerilerek kesilir. Göz kapağı ideal görünüme getirilip kesi yeri dikişle kapatılır. 

Uygulanacak işlemlere göre ortalama 30-120 dakika süren bir operasyondur.

Göz Kapağı Ameliyatından Sonra Ağrı Olur Mu?

Göz Kapağı Ameliyatı kesi ile yapıldığı için anestezi etkisi kaybolduğunda biraz ağrı hissedilebilir. Doktorun önerdiği ağrı kesici kullanılarak ya da soğuk kompres uygulayarak rahatlama sağlanabilir. Ağrı hissi 3-4 gün içerisinde yok olacaktır. 

Göz Kapağı Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Göz Kapağı Ameliyatı sonrası kişi günlük hayatına dönebilir. Göz çevresinde şişlik, kızarıklık oluşabilir. Göz kapağı operasyon bölgesi ten rengi bantla kapatılır. 1 hafta sonra dikişler alınır. Kişinin 7-10 günlük süreçte dikkat etmesi gereken durumlar şunlardır:

 • Uygulama alanı darbelerden korunmalıdır. Sırtüstü yatılmalıdır. Baş öne eğilmemelidir.
 • Güneşte kalınmamalı, açık havada güneş gözlüğü takılmalıdır.
 • Uygulama alanı 24 saat su ile temas etmemeli, mikrop kapma riski bulunan havuz, deniz gibi yerlere gidilmemelidir.
 • İlk hafta sıcak banyo yapılmamalıdır. Hamam, sauna gibi yerlere gidilmemelidir.
 • Yorucu aktivitelerde bulunulmamalıdır.
 • Lens kullanılmamalıdır.
 • 3 gün boyunca araba kullanılmamalı, gözü yoran faaliyetlere ara verilmelidir.

Göz Kapağı Ameliyatı Güvenli Midir?

Göz bölgesi hassas bir bölgedir. Göz kapağı derisi çok ince olduğu için göz gibi önemli bir organın zarar görmesi riski vardır. Göz kapağından alınacak deri ya da yağın fazla veya az alınması çeşitli sorunları da beraberinde getirir. Gözlerin kapanmaması, koyu renk oluşumu, göz kapağı düşmesi, sinirlerin hasar alması gibi durumlar oluşur. Ayrıca gözün enfeksiyon alması, kanaması da riskler arasındadır. Bu nedenle Göz Kapağı Ameliyatı mutlaka deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Göz Kapağı Ameliyatının güvenli, tüm risklerden muaf ve istenen estetik görünümde gerçekleşmesi için Sağlık Bakanlığı onaylı bir kurumda plastik cerrah tarafından yapılması elzemdir. 

Göz Kapağı Ameliyatı Etkisi Ne Zaman Oluşur? Kalıcı Mıdır?

Göz Kapağı Ameliyatı sonrası istenen görünüm 1 ay içerisinde oluşur. Blefaroplastinin kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 8-10 yıldır. Geçen zamanla birlikte yerçekimi, mimik kullanımı, yaş alma gibi etkenlerle göz kapağında deformasyon oluşması kaçınılmazdır. Gözlerde yeniden deformasyon oluşması durumunda Blefaroplasti yeniden yaptırılarak göz çevresi istenen estetik görünüme kavuşturulabilir.

alt gözkapağı ameliyatı.Göz Kapağı Ameliyatı Hangi İşlemlerle Kombineli Uygulanır?

Göz Kapağı Ameliyatı doktor tarafından uygun görülmesi durumunda aynı seansta başka işlemlerle kombineli uygulanabilir. Sıklıkla kaş kaldırma, botoks, dolgu, yüz germe, yağ enjeksiyonu işlemleriyle birlikte uygulanmaktadır. Bu sayede iki işlemin iyileşme süreci daha kısa ve kolay geçmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Düzeltme İşlemleri Kim Tarafından Yapılır?

Göz Kapağı Ameliyatında yanlış yapılan uygulamalara maalesef rastlanmaktadır. Doktor olmayan ya da uzmanlık alanı plastik cerrahi olmayan kişilerce yapılan bu uygulamalar estetik görünüm ve göz sağlığı için oldukça risklidir. Yanlış yapılan uygulamaları düzeltme işlemi için mutlaka deneyimli bir plastik cerraha gidilmeli, işlemin tüm detayları ayrıntılı olarak öğrenilmelidir. Plastik cerrah tarafından yapılan tüm işlemlerde doktor-hasta karşılıklı fikir teatisinde bulunarak bir işleme karar vermelidir. 

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Kesi ile yapılan her işlem sonrası vücutta iz kalmaktadır. Göz Kapağı Estetiğinde açılan kesiler dışarıdan görünmeyen noktalardan seçilir. Üst göz kapağı operasyonunda göz kapağı kıvrımında, alt göz kapağı operasyonunda kirpik altından kesi açılır. Operasyon sonrasında göz çevresinde görünen bir iz kalmamaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Göz Kapağı Ameliyatı kişiye şu avantaj ve faydaları sağlamaktadır:

* Göz çevresindeki kırışıklık, renk değişimi, göz kapağı düşmesi, sarkma, çökme, torba gibi oluşumlar giderilir. 

* Göz çevresi aydınlık, genç bir görünüme kavuşur. Kişinin yaşlı, yorgun, mutsuz ifadesi kaybolur.

* Göz çevresinde sıkı ve pürüzsüz bir cilt oluşur.

* Gözü kapatan deri fazlası alındığı ve göz kapağı yukarı kaldırıldığı için görme kalitesi artar.

* İz kalmayan, kolay uygulanabilen ve hızlı iyileşme sağlayan bir uygulamadır.

* Lokal anesteziyle uygulanır. Hastanede kalmak gerekmez. Şiddetli ağrı oluşmaz.

Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatları 

Göz Kapağı Ameliyatı fiyatları gözdeki deformasyon çeşidi, deformasyon derecesi, tek gözde ya da iki gözde görülüp görülmemesi, alt ve üst kapak bir arada olup olmayacağı gibi konulara bağlı olarak değişmektedir. En sağlıklı fiyat bilgisi muayene sonrasında edinilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir