Dolgu Uygulamaları

Şakak Dolgusu

şakak dolgusu

şakak dolgusuÇoğu insan dudakların hacmini ve görünümünü iyileştirmek için kullanılan dermal dolgu maddelerinin farkındadır, ancak dermal dolgu maddeleri ile yüzün diğer bölgelerinde de kaybedilen hacmi yerine koymak ve yaşlanmanın görünümünü en aza indirmek için kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Şakaklardaki hacim kaybı yüzün görünümü üzerinde derin bir etkiye sahiptir ve bizi çok daha yaşlı gösterebileceğinden, genellikle gözden kaçan bir alandır. Şakak dolgusu ile hacim eklemenin tüm yüz estetiği üzerinde fark yaratabileceğini unutmayın. Şakak çukurlarının tedavisi, yüz gençleştirme tedavisinin önemli bir parçası olarak düşünüldüğünde, sizi tazelenmiş ve daha genç gösterebilir. Bunu “ameliyatsız yüz germe” olarak düşünebilirsiniz.

“Temple” kelimesi, “zaman” anlamına gelen Latince “tempus” kelimesinden gelir. Bunun nedeni, şakaklardaki saçların genellikle zaman geçtikçe ilk griye ve zamanla beyaza dönüşmesidir. İyi haber şu ki, içi boş şakaklar cerrahi olmayan ve çok hızlı bir şekilde hyaluronik asit bazlı dermal dolgular ile tedavi edilebilir.

Şakaklar, kaşlarınızın kenarına kadar olan, saç çizgisine kadar yukarı ve geriye doğru uzanan alandır. Gerilim ve baş ağrısını hafifletmek için masaj yapabileceğimiz alandır. Bölgeye bastırırken çenenizi açıp kapatırsanız, çiğneme kaslarından biri olan “temporalis” kasının hareketini hissedebilirsiniz.

Şakaklardan Neden Hacim Kaybediyoruz? Yüz Estetiği Özelliklerimizi Nasıl Etkiliyor?

Genç yüz genellikle dolgun ve karakteristiktir, yuvarlak veya “dışa dönük” şakaklar, tam yanaklardan aşağı doğru daha ince bir çeneye iner; ve sonuç “kalp şeklindeki yüz” dür. Şakaklar, bu yapıyı veya yüzün geri kalanı için estetik iskeleyi oluşturmak için hayati öneme sahiptir. Yaşlandıkça, doğal olarak yüzdeki, özellikle yanaklardaki, göz altındaki ve yüz şakaklarındaki kemiklerimizi kaybederiz. Yine yanaklarda, göz altlarında ve şakaklardaki doğal yağ yastıklarından da yağ kaybederiz. Yüzdeki yağları kaybetmenin iyi bir şey olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bazı bölgelerde cildi desteklemeye yardımcı olan ve yüze genç görünümü için gereken desteği veren yapı yağdır.

Yaşlandıkça ciltteki kolajeni de kaybederiz. Kolajen, cildi “esnek ve gergin” tutan, kırışıklıkları en aza indirmeye yardımcı olan proteindir. Kemiğin altta yatan desteği olmadığında, ciltteki yağ ve kolajen sarkma eğilimi göstererek çukur yanaklara, göz altı torbalarına ve çukurlara neden olur. Kaşlar, yanaklar ve saç çizgisi arasında çökük bir görüntü oluşabilir, bu da kaşların etrafındaki dış kemikli çıkıntının ve göz yuvasının daha belirgin görünmesine neden olabilir.

Şakaklardaki, göz altı ve yanaklardaki dolgular ile hacim değiştirerek, yaşlanan yüzün çökmüş ve yorgun görünümünü tersine çevirmeyi hedefleyen daha genç ve tazelenmiş bir görünüme kavuşmayı hedefliyoruz. Etki çok farksız olabilir ancak yüzün genel görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilir. 

Şakak Dolgusu Nasıl Uygulanır?

 Şakaklardaki derinin altında yatan önemli anatomiyi, özellikle de kaçınılması gereken damarlar ve arterleri korumak gerekir. Bireysel duruma ve anatomiye bağlı olarak, enjektörünüz bir iğne veya künt uçlu bir kanül ile enjekte edilebilir.

Dolgu miktarı şakaklarınızın ve yüzünüzün değiştirilmesi gereken boşluk ve hacim derecesinin yanı sıra altta yatan asimetri açısından değerlendirilecektir. Öncesi ve sonrası dolgu fotoğrafları çekilerek “öncesi ve sonrası” sonuçlarınızı karşılaştırabilirsiniz. Bazı insanlar bir tarafta diğerine göre daha fazla hacim kaybı yaşamış olabilir, bu da düzeltilmesi gereken bir asimetridir. Dolgunun yayılmasına yardımcı olmak ve herhangi bir topaklanmayı önlemek için enjeksiyondan sonra bölgeye masaj yapılmalıdır.

Hacimdeki fark dramatik olabileceğinden, tedavi edilen tarafı tedavi edilmeyen tarafla karşılaştırmak genellikle şaşırtıcıdır! Diğer taraf daha sonra enjekte edilebilir. Dolgunun kendisi lokal anestezik içerir, bu nedenle alan oldukça hızlı bir şekilde uyuşmaya başlar ve ciltte kullanılan buz nedeniyle çoğu insan deneyimi çok rahat ve ağrısız bulur.

Şakak Dolgusu Uygulaması Sonrası Ne Olur?

Çoğu insan şakaklardaki dolgu tedavisini çok rahat bir tedavi olarak görür ve dudak dolgusu enjeksiyonlarına göre önemli ölçüde daha az rahatsızlık ve şişlik olur. Bazı kişiler, “çiğneme kası” olan temporalis etrafına yapılan enjeksiyon nedeniyle çenede çiğneme sırasında hafif bir ağrı hissedebilir. Bölgeye buz uygulanması yardımcı olabilir. İlk geceyi fazladan bir yastıkta yatarak geçirmenin, ertesi sabah uyandıklarında yaşanan şişliği en aza indirdiğini fark eder. Herhangi bir morluk ve şişlik bir veya iki gün içinde geçer. Genel olarak bu tedavi çok iyi tolere edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir