botox

Migren Botoksu

migren botoksu

Günlük yaşam kalitesini düşürüp maddi ve manevi zarar verebilen migren hastalığının tedavisi artık migren botoksuyla oldukça mümkün… 

Migren botoksu nedir?

migren botoksuKronikleşen ve geçmesi zaman alan baş göz ve ense kısmında oluşan migren ağrıları artık tıbbi bir uygulama olan migren botoksu ile tedavi edilmektedir.

Migren botoksu uygulaması kaslar üzerinde etkili bir yöntemdir. İşlem ile sinirlerin iletimi bloke edilerek gerginliğe bağlı migrenin tetiklenmesinin önüne geçilmiş olur. 

Migren botoksu tedavisi uygulatan kişilerin migren ataklarında ciddi anlamda bir azalma olduğu gözlemlenir. Migren tedavisin de botoks yönteminin uygulanması ile hastaların yaşam kalitesi artmaktadır.

Migren nedir?

Migren günlük yaşam kalitesini düşüren ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan hastalıklardan biridir. Boyun şakak ya da göz çevresinden başlar, hareket ettikçe kötüleşilir. Zonklayıcı belirtiler ile seyredebilir ve bu ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, ışık ve sese olan rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir.

Tedavi edilmeyen migren atakları her kişide farklı değişiklik göstermesi ile birlikte 72 saate kadar sürebilir. Ataklar da nadir de olsa baygınlık oluşturabilir.

Migren klinik bir tanıdır ve hastalıktır. Uygulama süresi yaklaşık 20-30 dakika olan bir işlemdir ve istirahat gerektirmez. Uygulama sonrasında hasta hemen günlük hayatına dönebilir.

Migrenin belirtileri nelerdir?

 • Mide bulantısı
 • Işığa aşırı hassasiyet
 • Baygınlık
 • Düşünceler de yavaşlama
 • 30 dk. dan fazla olan zonklayıcı baş ağrısı
 • Ateş çift görme kafa karışıklığı ıkınma veya ense sertliği sonrası gelen bir baş ağrısı

Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren tedavisi için uzun yıllardır ilaç ve teknik var olmak ile birlikte henüz tam bir yöntem geliştirilmemiştir.

Genel olarak tüm rahatsızlıkların büyük oranda oluşma ve ilerleme dönemlerinin psikolojik etkene bağlıdır. Migren gözlere, göz kapaklarına ve mideye yan etki etmesiyle beraber iş gücü kaybı yaratarak günlük hayatı olumsuz yönde etkiler.

Genellikle ciltteki kırışıklıkları yok etme amacı ile kullanılan botoks farklı tedaviler içinde kullanılır. Migren rahatsızlığı olan kişilerde uygulandığında baş ağrılarının ve migren ataklarının azaldığı fark edilmiştir. Buda migren tedavisinde botoks kullanımının yolunu açmıştır.

Uzun senelerce yapılan araştırmalar sonucunda 3 aydan fazla bir süre boyunca, 15-20 gün migren karakterinde baş ağrısı olarak belirlenen kronik migren tedavisinde botox uygulamasının etkili olduğu tespit edilmiştir.

Sonuç olarak migrende uygulanan botoks işleminin sinir uçlarında bazı nörotransmitterlerin salınımının engellemesiyle inflamatuvar ağrıyı önlemesinden kaynaklandığı belirlenmiştir.

İngiltere de ABD de ve bir çok ülkenin ardından ülkemizde de onaylanmış ve uygulamaya başlanmıştır.

Migrende botoksun uygulanmasının güvenilir olması için uzman bir hekim  tarafından doğru blölgeler yapılması çok önemlidir.

Migren botoxu nerelere uygulanır?

Kafa derisine giden sinirlerin;

 • Boyun
 • Şakak
 • Omuz kaslarına
 • Alın

bölgelerine yapılarak hissedilen ağrının şiddeti engellenmiş olur. Bu aynı zamanda migren ataklarını azaltır.

Migren botoksu ne işe yarar?

Migren botoksu ciddi derecede atak geçiren hastalar için alternatif olarak uygulanan başarılı bir uygulamadır. Tedavinin 3-6 ay süreyle ağrılardan kurtulup yaşam kalitesini yükseltmeye yardımcı olur.

Migren rahatsızlığı yaşayan kişilerin öncelikle nöroloji uzmanına giderek muayene yaptırmaları gerekmektedir. MR taraması istenebilir. Yapılan bu tetkiklerde baş ağrısına yol açan farklı bir sebep yok ise işlem güvenli bir şekilde uygulanır.

Migren botoksunda amaç migren ataklarını başlatan kas gerginliğinin azaltılması ve aktif kasılmasını önleyerek migrenin tetiklenmesinin önüne geçilmesidir.

Migren ağrısında 15 günden daha fazla zamanda şiddetli ağrı yaşanıyor ise ve ilaç içtiği halde ilaç tedavisinin etki etmediği takdirde botoks yöntemi uygulanabilir.

Migren rahatsızlığında migren botoxu özellikle boyun ve göz çevresi bölgelerinde belirli kaslara ve ense bölgesine, baş arkasına uygulanır. Botoks enjeksiyonu kas ve sinir sistemine müdahale etmektedir böylece ağrıların azaltmasına yardımcı olunur.

Migren botoksu işlemi kişinin baş ağrısının şiddetine, atakların sıklık durumlara bağlı belirlenir. Migrenin botox yöntemiyle tedavi edilmesinde küçük iğneler kullanılmaktadır.

Bu iğneler aracılığı ile ağrının oluşmuş olduğu bölgelere botoks ilacı enjekte edilir. Yapılan işlem sırasında acı ya da ağrı hissedilmez. Güvenilir basit bir işlemdir.

Çoğunlukla hastalara 2-3 seans uygulandıktan sonra sonuçlar alınmaktadır. Migrenin şiddetine göre seans sayısı belirlenmektedir. Bazı hastalarda migren botoksu üç seans yapılabilir.

Migren botoxu yaklaşık olarak işlemden 3-6 gün arasında ilk atakta etki etmeye başlar. Uygulamadan sonra hekiminizin yönlendirmesiyle kontrolleriniz gerçekleştirilir ve gerekli halde ek uygulamalarda sağlanıyor.

Migren botoksunun işlemden 6 aydan sonra şikayetlerin devamında talep edilmesiyle beraber işlem tekrarlanabilir. Ülkemizde her 10 kişiden biri 3. Seanstan sonra iyileşme gördüğünü belirtmektedir.

Migren hastalığının aşamaları az, orta ve kronikleşmiş şiddetli migren hastalığıdır. Migren botoksunun etki süresi de bu aşamalarda başarı oranlarıyla farklılık göstermektedir.

Migren gibi tedaviye çok dirençli bir hastalığın belirtileri azaltılarak iyileşme dönemine hemen geçilir. Migrenden, botoks uygulamasından sonra ağrıların ciddi oranda azalmasıyla birlikte tamamen kurtulan çok sayıda hasta bulunmaktadır.

Botoks ile Migren Tedavisi Kimlere Yapılmaktadır?

Hormonal gelişimini tamamlamış olan kişilere yapılır. Gebe olmayan emzirme dönemini tamamlamış ve nörolojik rahatsızlığı olmayan kişiler migren botoksunu rahatlıkla tercih edebilir.

Migren tedavisinde uygulanan botoks işleminin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Botoks’ un kas gevşetici etkisinden dolayı tercih edilen çok popüler bir uygulamadır.

Nasıl ve hangi miktarlarda uygulanması gerektiği uzman hekimler tarafından belirlenir. Migren botoksu işlemi uygulama deneyimi olan ve uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Migren tedavisinde botoksun faydalarını sıralamak gerekirse;

 • Migrenin oluşturduğu atak şiddetini azaltır
 • Migren ataklarının süresini ve aralıklarını uzatır
 • Migrenin başlangıç aşamasındaki şiddetini ve hissedilebilirliğini azaltır
 • Migrenden kaynaklı mide bulantısı, göz kararması gibi etkilerinde hafifleme olur
 • Kişinin tüm sosyal hayatında zamansız bir şekilde gelen ataklarının normalleşmesi konusunda etkilidir.

Migren botoxu sonrası hakkında

İşlem cerrahi bir işlem değildir. İstenildiğin de lokal anestezi yapılabilir ve çok ince uçlu iğnelerin kullanılması nedeniyle bu uygulama sırasında hiçbir ağrı veya acı hissedilmez.

18 yaşından büyük tüm erkek ve kadınlar da bu FDA onaylı güvenilir tedaviyi tercih edebilir. Migren botoksunun kalıcı ve doğru noktalara uygulanması ayrıca uygun muayene ortamı ve hekim seçimi tedavinin başarısını belirler.

Kas spazmlarını azaltmak adına uygulanan işlemde hekimin boyun alın ve şakaktaki doğru noktalara uygulamayı sağlaması gerekir. Her hastanın yapısı ağrının şiddeti değişiklik gösterse de başarı oranı %85 olan bir işlemdir.

Migren botoksu yaklaşık 30 dk süren güvenilir bir işlemdir. İşlem öncesi genel tetkikler ve muayeneden sonra güvenilir bir hekim tarafından tedavi edilir.

Migren Botoksu Fiyatları?

Migren botoksu uygulaması için uygulama yeri mevcut derinliği uygulanacak ünite miktarına ve diğer bölgelerle birleştirip birleştirilemeyeceği göre belirlenir.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle sizlerde hayal ettiğiniz sıkı bir görünüme kavuşmak isterseniz. 

Migren botoksuyla ;

Sizlerde ağrısız  ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak adına yan etkisiz acısız ağrısız şekilde üstelik alanında uzman, profesyonel, güvenilir bir kadro yardımı ile Migren botoksunun fiyatları hakkında bilgi almak için hemen +90 212 241 46 24 no’yu arayarak Quartz kliniğe ulaşın veya www.quartzclinique.com adresi üzerinden randevunuzu planlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir