Yüz estetiği

Bişektomi

bişektomi

bişektomiBişektomi ile geniş, yuvarlak yüz hatları orantılı ve ince bir görünüme ulaşır. Yüzün toplu görünümü çoğu kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Yanaklardaki fazla yağ yastıkçıkları kişi kilolu olmasa dahi yüzü şişman gösterir. Bişektomi ameliyatıyla yağ yastıkçıkları alınarak ideal görünümde, kontürlü, ince bir yüz görünümü sağlanır. Hollywood’da ünlülerin yaptırmaya başlamasıyla ünlenen ve popülerliğe kavuşan Bişektomi ülkemizde de yoğun ilgi görmektedir. Bişektomi kısa ve pratik uygulanan, ağrısız, zahmetsiz bir ameliyattır. 

Bişektomi Nedir?

Bişektomi, yanak bölgesindeki fazla yağların alınmasıdır. Bişektomi ihtiyacı genellikle genetik nedenlerle oluşsa da kilo alımı, hastalık, ilaç kullanımı gibi nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Kişinin yanak bölgesi yağ yastıkçıklarının büyüklüğü nedeniyle şişkin gözüktüğü için yüz bölgesi vücut kilosundan bağımsız olarak toplu, şişman görünür. Bu görünüm oldukça rahatsız edicidir. Kalın, orantısız bir yüz, elmacık kemiklerinin kaybolması, kontürsüz yanak hattı estetik görünümden uzaktır. Bişektomi ile tüm bu sorunlar giderilerek ince, orantılı, estetik bir yüz görünümüne ulaşılabilir.

Bişektomi Kimlere Yapılır?

Bişektomi yanak yağlarını aldırmak isteyen, ince ve belirgin hatlı bir yüze kavuşmak isteyen kadın, erkek herkese uygulanabilir. Ayrıca şu şartlar da sağlanmalıdır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Hamile ya da emzirme döneminde olmamak
 • Alerjik reaksiyon riski bulunmamak
 • Obez olmamak
 • Çok yaşlı olmamak (belirli bir yaştan sonra vücut yağlarında azalma olduğu için ekstra yağ alınması kişi için riskli olabilir).

Bişektomi Ameliyatsız Yöntemlerle Yapılır Mı?

Bişektomi uygulaması kolay ve konforlu bir ameliyattır. Bişektomi ameliyatı kişinin bilinci yerinde olarak lokal anesteziyle uygulanır. Yapılan işlem acı vermez, kısa sürer. Yanak bölgesini inceltmeye yarayan ameliyatsız uygulamalar mevcuttur. Fakat bu yöntemlerin tamamı geçicidir. Ayrıca tüm bu işlemlerde Bişektomi ameliyatının yarattığı etki sağlanamamaktadır. 

Bişektomi Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bişektomi uygulanmadan en az 1 hafta önce sigara ve alkol tüketimi bırakılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç alınmamalı, düzenli kullanılan tüm ilaçların bildirimi yapılmalıdır. Kronik rahatsızlıklar doktora bildirilmelidir. Doktorla yapılan muayene sırasında işleme dair ayrıntılı bilgi alınmalı ve nasıl bir görünüm istendiği konuşulmalıdır.

bişektomiBişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi ameliyatında öncelikle temizlenen yanak bölgesine lokal anestezi uygulanır. Yanak içinden 1cm’lik kesi açılır. Bu aralıktan yanaktaki yağ dokusu (bichat torbaları) gerekli miktarda alınır. Bu işlem tek yanakta ya da her iki yanakta yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken yanakların yüzdeki diğer organlarla ve iki yanağın birbiriyle uyumlu, orantılı olmasıdır. Gereken miktarda yağın alınmasından sonra kesi yerleri dikişle kapatılır. Bişektomi ortalama olarak 30-60 dakikada tamamlanır.   

Bişektomi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

Bişektomi sonrasında kişi hemen günlük yaşamına dönebilir. Yanak bölgesinde şişlik, kızarıklık, ödem olabilir. İyileşme süreci 2-3 haftalık bir süreyi kapsar. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

 • İlk 3 gün katı gıda tüketilmemelidir. Çok sıcak olmayan sıvı gıdalar tüketilmelidir.
 • Sigara içiliyorsa azaltmalı ya da bırakılmalıdır.
 • Yorucu aktivitelerde bulunulmamalıdır.
 • Sıcak banyo yapılmamalı, hamam, sauna gibi yerlerde bulunulmamalıdır.
 • Ağız hijyenine dikkat edilmeli, günde 2 kez dişler fırçalanmalı, ağza gargara yapılmalıdır.
 • Şişlik ve ödemler için soğuk kompres uygulanmalıdır. 
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalıdır. 

Bişektomi ameliyatı sonrası istenen yanak görünümü 1-1,5 ay sonrasında gerçekleşir. 

Bişektomi Kalıcı Mıdır?

Bişektomi etkisi ömür boyu sürmektedir. Kısa süren ve tek oturumda yapılan bir ameliyatla ağrısız şekilde kalıcı olarak ideal yanak görünümüne kavuşmak mümkündür.

Bişektomi Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Bişektomi işlemi tüm ameliyatlar gibi risk barındıran bir uygulamadır. Bu riskler; enfeksiyon oluşumu, kanama, sinirlerde hasar oluşması, tükrük bezlerinin zarar görmesi, ağzın kapanmaması gibi etkilerdir. Bu risklerin oluşmaması için Bişektominin Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlarda plastik cerrah tarafından yapılması gerekir. Deneyimli bir plastik cerrah risklerin oluşmaması için gerekli önlemleri alarak hastanın en rahat ve güvenli şekilde ameliyat sürecini tamamlamasını sağlayacaktır.

Bişektominin Avantajları Nelerdir?

Bişektomi ameliyatının sağladığı avantaj ve faydalar şunlardır:

 • Yanak bölgesinin şişkin, tombul, kalın görünüşü gider. İnce, belirgin hatlı, fit bir görünüm oluşur.
 • Yüz yuvarlak görünümdeyken V şeklini alır.
 • Elmacık kemikleri belirgin olur. Yüzdeki organlar orantılı ve estetik hale gelir.
 • Kişinin özgüveni artar. 
 • Görsel işlerde avantaj sağlanır.
 • Genel anestezi almadan, hastanede kalmadan ameliyat kısa ve kolay şekilde yapılır.
 • Kalıcı bir uygulamadır. Kilo alınsa bile eski yanak yapısı oluşmaz.
 • İyileşme süreci hızlıdır. Ağrı, acı duyulmaz.
 • Ameliyat izi oluşmaz.

Bişektomi Sonrası İz Kalır Mı?

Bişektomi ağzın yanak içi bölgesinden açılan kesi ile yapıldığından kesi izi ağız içinde kalır. Dışarıdan görünen iz, işaret kalmamaktadır.

Bişektomi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Bişektomi sonrası ağrı oluşumu çok nadirdir. Ağrı eşiği düşük kişilerde sızlama şeklinde hissedilebilir. Böyle bir durumda yanak bölgesine soğuk kompres uygulayarak rahatlama sağlanabilir. Ağrı kesici kullanmayı gerektirecek bir durum yaşanmaz. 

Bişektomi Gençlere Mi Yapılmalıdır?

Bişektomi ameliyatı 20-35 yaş grubuna yapıldığında en etkili sonuç alınır. 20’li ve 30’lu yaşlarda cildin sıkılığı, genişliği, yağ yeterliliği Bişektomi için en iyi sonucun alınmasında idealdir. 35 yaş üstüne yapılan Bişektomi sonrasında ciltte gevşeme oluşabileceği için mutlaka başka işlemlerle desteklenmesi gerekmektedir.

Bişektomi Başka İşlemlerle Kombine Edilir Mi?

Bişektomi ameliyatı dolgu, botoks, yağ enjeksiyonu, Jawline dolgu, çene dolgusu, elmacık kemiği dolgusu, çene estetiği, gıdı estetiği gibi pek çok işlemle kombineli olarak uygulanabilir. Uygulamaların kombine edilmesi hasta için tek oturumda birden fazla işlemin halledilmesi, hızlı iyileşme süreci yaşanması, daha ekonomik olması gibi avantajlar yaratmaktadır.

Bişektomi Erkeklere De Yapılır Mı?

Bişektomi çoğunlukla kadınlara yapılan bir işlem olsa da erkeklere de yapılmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Yanak bölgesi şişkin, toplu olan erkeklere uygulanan Bişektomi erkeksi ve düz yüz hatları oluşacak şekilde yapılır. 

Bişektominin Popüler Bir Ameliyat Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Bişektomi Hollywood ünlüleri tarafından yaptırılmaya başlanmış ve yarattığı değişimle tüm dünyada popüler hale gelmiştir. Ülkemizde de çok sayıda ünlü oyuncu, şarkıcı, model, iş insanları tarafından tercih edilmiştir. Yanak bölgesinin incelmesi, hatların belirgin hale gelmesi ve yüzün V şekli alması estetik açıdan kişilere çok yakışmaktadır. Özellikle görsel sektörlerde çalışanlar bu ameliyatı yaptırmakla avantaj elde etmektedirler. İşlemin kısa sürmesi, hızlı iyileşmesi, iz bırakmaması, ağrı duyulmaması gibi faydaları da oldukça etkilidir. Kişiye sağladığı özgüven, mutlu hissetme, çekici olma, karşı cins tarafından beğenilme gibi katkılarla çok sık uygulanan bir işlem olmuştur. 

Bişektomi Ameliyatında Ne Kadar Yağ Alınır?

Bişektomi ile alınan yağ miktarı herkeste farklıdır. Yanak yapısı, yüz şekli gibi faktörler alınacak yağın miktarını etkiler. Ortalama 2-3cc yağ alımı yapılmaktadır. Yanak bölgesindeki yağların tamamı kişinin sağlığı ve estetik görünümü için asla alınmaz.  

Bişektomi Fiyatları

Bişektomi fiyatları alınacak yağ miktarı, tek yanağa ya da iki yanağa uygulanması, doktorun deneyimi, kullanılacak malzemeler, kombine işlemler olup olmayacağı gibi etkenlere göre belirlenir. En doğru fiyat bilgisi muayene sonrasında edinilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir