Yüz estetiği

Yüz Germe

yüz germe

yüz germeYüz Germe estetiği her bireyin ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Cildin yaşlanması yıllarla birlikte her birey için kaçınılmaz bir durumdur. Yaşlanmanın ilk etkileri yüz bölgesinde görülür. Ciltte kırışıklıklar oluşur. Zamanın ilerlemesiyle kırışıklıklar çizgilere döner. Cilt elastikiyetini kaybeder, deri gevşemeye, sarkmaya başlar. Yer yer çökmeler oluşur. Yaş almanın yanı sıra yerçekimi, irsi özellikler, geçirilen hastalıklar, aşırı kilo alıp verme gibi nedenlerle de yüz deformasyonları oluşabilir. Yüz Germe estetiği yüzdeki deformasyonları gidermek için yapılan uygulamaların genel adıdır. Yüz Germe işlemleriyle pürüzsüz, sıkı, gergin, canlı bir yüze kavuşmanın yanı sıra cilt kalitesi de artar. Kişi genç, sağlıklı, dinamik görünür.

Yüz Germe Nedir?

Yüz Germe estetiği yüzdeki deformasyonları gidermeye yönelik ameliyatlı ve ameliyatsız tüm uygulamalardır. Ameliyatsız Yüz Germe işlemleri; Ulthera, Thermage, botoks, dolgu, ip askı ile Yüz Germe yöntemleridir. Ameliyatlı Yüz Germe işlemleri; Klasik Yüz Germe ameliyatı, Mini Facelift ameliyatı, Endoskopik Yüz Germe ameliyatıdır. Ameliyatsız uygulamalar başlangıç ve orta düzeydeki yüz deformasyonları için genellikle genç yaştaki kişilere yapılır. Ameliyatlı uygulamalar ileri seviyedeki yüz deformasyonları için uygulanır.

Yüz Germe Kimlere Yapılır? 

Yüz Germe estetiği 30 yaş üstündeki kadın ve erkeklere uygulanmaktadır. Yüz Germe için şu şartlar da sağlanmalıdır:

* 18 yaşını doldurmuş olmak

* Hamile ya da emzirme döneminde olmamak

* Obez olmamak

* Alerjik reaksiyon riski olmamak

Ameliyatlı Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Ameliyatlı Yüz Germe yöntemlerinin hangisinin uygulanacağı belirlenirken yüzdeki deformasyon durumu, yüzün hangi bölgesinde deformasyon oluştuğu (alt, orta, üst), hastanın yaşı gibi faktörler etkili olur. Ameliyatlı yöntemler istisnalar dışında genellikle 40 yaş üstündeki kişilere uygulanır.

Klasik Yüz Germe (Facelift)  Operasyonu: Orta ve alt yüz bölgesindeki deformasyonları gidermeye yönelik bir ameliyattır.  Genel anestezi ile uygulanır. Kulağın ön kısmından arka kısmına dek uzanan bir kesi ile kas dokusu yukarı çekilir. Fazlalık deri kesilerek alınır. Facelift ile hem yanak, çene bölgesi hem de boyun bölgesi sarkma, kırışıklık gibi etkilerden kurtulmuş olur. Ortalama 2-4 saat süren Klasik Yüz Germe ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kalmak gerekir.

Mini Facelift Operasyonu (MACS Lift): Klasik Yüz Germe operasyonunun daha minik boyutlu olanıdır. Deformenin daha az olduğu durumlarda uygulanır. Genel anestezi uygulanan hastanın sadece kulak önünden açılan kesi ile yanak ve çene bölgesi gerilerek fazla deri kesilir. Ortalama 1 saat süren operasyon sonrası 1 gece hastanede kalmak gerekir.

Endoskopik Yöntemle Yüz Germe Operasyonu: Orta yüz bölgesindeki sarkma ve deformasyonlar için uygulanan bir ameliyattır. Genellikle genç hastalar için kullanılan bir yöntemdir. Her iki şakak bölgesinden 2 cm’lik kesi açılır. Kesilerden iletilen minik kameranın yardımıyla yumuşak yanak dokuları yukarı kaldırılır. 1-2 saat süren ameliyat sonrasında 1 gece hastanede kalmak gerekir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yüz Germe operasyonları sonrasında yüz bölgesinde şişme, kızarma, morarma, uyuşma etkileri görülebilir. Bu etkiler 1-2 hafta içerisinde yok olur. Yüz bölgesine buz kompres uygulamak şişlik, morluk, kızarıklık gibi etkilerin giderilmesinde yardımcı olur. Ameliyatta dren takıldıysa 1-2 gün içinde drenler çıkarılır. 1 hafta sonra dikişler alınır. Operasyon sonrasında kişinin istediği yüz hatlarına ulaşması 3 aylık bir sürede gerçekleşir. Mini facelift operasyonunda iyileşme süreci daha hızlıdır. Yüz Germe ameliyatı iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

* Yüz bölgesi darbelerden korunmalıdır. Baş öne eğilmemeli, dik tutulmalıdır.

* İlk gün sıvı gıdalarla beslenilmelidir.

* Güneşte kalınmamalıdır. Açık havada güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

* İlk günler sıcak banyo yapılmamalı, yoğun buharlı ortamlarda bulunulmamalıdır.

* Yüz üstü yatılmamalı, sırtüstü yatılmalıdır.

* Yorucu faaliyetlerde bulunulmamalı, spora ara verilmelidir.

* Şişlikler geçene dek makyaj yapılmamalı, doktor onayı dışında krem sürülmemelidir.

* Bol su tüketilmeli, sağlıklı beslenilmeli ve zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Yüz Germe Estetiğinin Kalıcılığı Nedir?

Yüz Germe ameliyatları uzun yıllar kalıcılığını korur. Ortalama 10-15 yıl ciltte gençlik, sıkılık, pürüzsüzlük etkisinin sürdüğü gözlemlenir. Yıllar geçtikçe ameliyat olan kişilerde cildin yeniden gevşemesi söz konusu olabilir. Ciltte oluşan gevşeme ameliyat öncesindeki gibi olmasa da bir miktar gözlenebilir. Kişinin yaşam alışkanlıkları, beslenme düzeni, cildine gösterdiği özen ve genetik özellikleri bu durumu etkileyen unsurlardır. Kişi medikal uygulamalarla yüz germe etkisini daha da uzatabilir. 

Yüz Germe Sonrası İz Kalır Mı?

Endoskopik ve Klasik Yüz Germe ameliyatlarında görünür iz kalmaz. Kesi yerleri saçlı bölge içinden ve kulak arkasından belirlendiği için saçların uzamasıyla kaybolurlar. Kulak önünden açılan kesi yeri belirgin bir iz olmasa da varlığını korur. 2 cm’lik kesi izi kimi kişilerde zamanla silikleşirken kimi kişilerde aynen kalır. Kişinin rahatsız olması halinde lazerle iz silme tedavisi uygulanarak kesi izinden kurtulmak mümkündür.

Yüz Germe Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Yüz Germe ameliyatının kanama, enfeksiyon, his kaybı, cilt nekrozu gibi riskleri mevcuttur. Ameliyat öncesinde kişinin yaşam alışkanlıkları ve sağlık geçmişi incelenerek oluşması ihtimal tüm riskler engellenir. Yüz bölgesi insan vücudunda en görünür bölge olduğu için ameliyat sonrasında bu bölgede oluşabilecek görsel hatalar oldukça önemlidir. Ameliyatın risksiz, güvenli geçmesi ve istenen görünümü sağlaması için mutlaka deneyimli bir plastik cerrah tercih edilmelidir. Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlarda, deneyimli estetik cerrahlar tarafından yapılan uygulamalar istenen sonuçları konforlu bir şekilde almayı sağlar. 

Yüz Germe Ameliyatı Başka İşlemlerle Kombine Olur Mu?

Yüz Germe ameliyatı ile kişinin ihtiyacına göre pek çok işlem kombine olarak yapılabilir. Genellikle alt ve üst göz kapağı estetiği, kaş kaldırma, şakak germe, alın germe, botoks, dolgu, yağ enjeksiyonu uygulamaları Yüz Germe operasyonuyla birlikte yapılmaktadır. Kombine ameliyatlar hem zaman hem maddiyat tasarrufu hem de görsel olarak daha iyi sonuçlar elde etmeyi sağlar.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Yüz Germe ameliyatı sonrasında bir miktar ağrı duyulur. Endoskopik teknik ve mini yüz germe ameliyatlarından sonra birkaç gün hafif ağrı duyulur. Klasik Yüz Germe ameliyatı sonrasında 5-6 gün ağrı hissedilebilir. Ağrı kesici kullanmak bu olumsuz etkiyi gidererek kişiyi bu süreçte rahatlatır.

Yüz Germe Ameliyatı ile Sağlanan Faydalar Nelerdir?

Yüz Germe ameliyatı ile sağlanan faydalar şunlardır:

* Kişi 5–10 yaş gençleşir. Yaşlılık etkileri kaybolur. Cilt pürüzsüz, gergin, sıkı bir görünüme kavuşur.

* Yorgun, yaşlı görünen yüz ifadesi dinamik, canlı, neşeli bir hal alır.

* Elmacık kemikleri belirgin hale gelir, orta ve üst yüze uygulanan Yüz Germe operasyonlarında göz çevresindeki deformasyonlar giderilir, kaşlarda kalkma oluşur. Tam yüz germe ve alt yüz germe operasyonlarında boyun ve gıdı bölgesinde de gençleşme, sıkılık oluşur.

* Belirgin iz kalmayan, kolay ve konforlu işlemlerdir.

* Görsel iş sektörlerinde çalışanlar için avantaj sağlar. 

Yüz Germe Fiyatları

Yüz Germe ameliyatı fiyatı ameliyat kapsamı, kullanılan yöntem, uygulama alanı büyüklüğü, kullanılan malzeme ve teknoloji, doktorun deneyimi gibi çeşitli faktörlere göre belirlenir. Muayene sırasında kişinin ihtiyacı olan ameliyat türü belirlenir. Bu nedenle en doğru fiyat bilgisi muayene olduktan sonra öğrenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir