Dolgu Uygulamaları

Botoks Mu? Dysport Mu?

botox dysport
Botoks ve Dysport, botulinum toksini tip A’nın her ikisinde de var olmasına rağmen, moleküler yapı olarak biraz farklı bir temel formül farklarına sahiplerdir. Dysport, Botox’tan daha küçük moleküller içerir ve Botox’tan daha sert görünür sonuçlar sağlar. Dysport, daha küçük moleküllere sahip olması nedeniyle daha geniş bir alana da yayılır ve bu, bazı cilt durumlarında avantaj iken bazı cilt durumlarında dezavantaja dönüşebilir. Yayılma, Dysport’un daha geniş tedavi alanları için kullanılmasına izin verirken, küçük alanlara veya daha kalın kaslı yüz bölgelerine tam olarak uygulanamayacağı anlamına gelir. Botoks, yapısı daha küçük bir alanla sınırlı kalmasını sağlayarak daha hassas bir tedavi sağladığından daha küçük alanlarda veya kalın kaslarda daha faydalıdır.

Botox, Dysport’tan daha konsantredir, bu da iki bileşiğin farklı şekilde ölçüldüğü anlamına gelir. Örneğin, elli ünite Dysport, elli ünite Botox’tan farklı bir dozaj olacaktır. Geçmişte Botox’unuz olduysa, Dysport ile ünite sayısını artırmanız gerekecektir. Benzer sonuçlar elde etmek için daha fazla Dysport’a ihtiyacınız olacak. Dysport, birim başına Botox’tan daha az maliyetlidir, ancak sonuç almak için daha fazla ürüne ihtiyacınız olduğundan, toplam maliyet iki tedavide çok benzerdir. Yani bu durumda önemli olan konu cilt yapınızdır.

İki bileşiğin yapısı farklı olsa da, uygulamada oldukça benzerdir. Her ikisi de cilt üzerinde kullanım için FDA onaylıdır ve kaz ayakları ve alın kırışıklıkları gibi ifade çizgilerinin görünümünü azaltır. Tedavilerin her biri, kasları kontrol eden sinir uyarılarını geçici olarak bloke ederek, kırışıklıkları en aza indirmek için tedavi edilen alanı gevşeterek çalışır.

Hem Botoks hem de Dysport tedavi alanı üzerinde geçici bir etkiye sahiptir ve sonuçları korumak için düzenli tedavilere ihtiyacınız olacaktır. Genellikle sonraki enjeksiyonlar için her dört ila altı ayda bir tedavi almanız gerekir.

Botoks ve Dysport nasıl uygulanıyor?

Hem Botoks hem de Dysport, bir sinir bloğu görevi gören ve gülmemize, kaşlarını çatmamıza veya başka yüzler yapmamıza izin veren minik kaslardaki aktiviteyi azaltan dikkatle formüle edilmiş botulinum toksinidir. Enjekte edildikten sonra, bu minik kaslar dinlenerek kırışıklıkları azaltır ve tüm cildi yumuşatır. Arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz, Botox veya Dysport tedavisinden sonra aydınlanmış ve dinlenmiş göründüğünüzü ve yıllar içinde en iyi şekilde göründüğünüzü söyleyebilirler.

Rahatınızı sağlamak için enjeksiyon bölgelerinizi topikal bir anestezi kremi ile uyuşturulacaktır. Daha sonra Botoks veya Dysport, hissedilmeyecek kadar ince bir iğne kullanılarak cildinize enjekte edilir. Her enjeksiyon seansı ortalama 10-15 dakika sürer. Sonuçlar tam olarak yaklaşık 7-15 günde oturur.

Tedavi minimal düzeyde ağrılı olma eğilimindeyken, bazı hastalar cildi yatıştırmak ve herhangi bir şişlik veya kızarıklığı azaltmak için enjeksiyondan sonra bir buz kompresi uygulayabilir. Prosedürünüzden sonraki günlerde ve saatlerde cildinize iyileşmesi için yeterli zaman tanımak için cildinize dokunmamanız önemlidir. Botox veya Dysport uygulamasından sonra ilk birkaç sauna, buhar, güneşlenme ve başınızı eğmekten kaçınmalısınız.

Botoks ve Dysport sonuçları!

Botox ve Dysport dikkat çekici derecede etkili olsalar da, yaşlanma belirtilerinden kalıcı bir rahatlama sağlamadığını unutmamak önemlidir. Derinin kırışıksız kalmasını sağlamak için enjeksiyonlar her 4-6 ayda bir tekrarlanmalıdır. 

Botoks / Dysport aşağıdaki hastalar için uygun olmayabilir!

  •         Hamile veya emziren kişiler
  •         Enjeksiyon yerlerinde enfeksiyon geçirenler
  •         18 yaşın altındakiler
  •         Zayıf yüz kaslarından veya derin yüz izlerinden muzdarip olanlar

Botoks ve Dysport’un sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın. Doktorunuzla detaylı görüşmek için Quartz Clinique’den  0212 241 46 24 nolu telefon numarasından randevu almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir